Depoziti, banka, hranilnica
V kolikor vas zanima najnovejša obrestna mera, se prijavite na novice z vašim e-mail naslovom:

 

 

 

 

 

 

 

Obračun obrestivezane vloge

 

 

Kaj se upošteva pri obračunu obresti

Ne glede na to, ali si denar izposoja fizična oseba za reševanje stanovanjskega problema ali pa pravna oseba za naložbo v nova delovna sredstva, so pogoji s katerimi se računa obračun obresti podobni. Različne predpostavke, ki jih model za obračun obresti upošteva, so dejansko realni pogoji, ki vplivajo na ekonomsko obnašanje posameznika ali podjetja.

Vsako malce večje posojilo predpostavlja določena pogajanja. Posojilojemalec mora posojilodajalcu predstaviti, zakaj bo denar porabljen, to pa bo močno vplivalo na to, kakšen bo obračun obresti, zlasti kako ugodni bodo pogoji. Kadarkoli se dva ekonomska subjekta dogovarjata za kredit, obstaja nevarnost moralnega hazarda. Obračun obresti skuša v višino obresti vključiti tudi to. Zakaj sploh gre pri moralnem hazardu? Preprosto povedano, gre za to, da posojilojemalec izposojen denar porabi za nekaj drugega, kot je predstavil posojilodajalcu, da a bo porabil. Zamislimo si lahko podjetnika, ki predstavi zelo obetaven projekt, z njim prepriča posojilodajalca, ta izdela obračun obresti, ki upošteva optimistični scenarij za dober projekt, dejansko pa posojilojemalec denar porabi za nekaj tretjega. Zato ne bi smelo nikogar čuditi, zlasti če gre za visoke zneske, če želi posojilodajalec izvajati poostren nadzor projekta. S tem se bo zavaroval, da ne bi prišlo do moralnega hazarda, zato pa bo lahko tudi v obračun obresti vključil parametre, ki bodo dejansko odražali lastnosti projekta in ne toliko njegove skrbi, da denar ne bo porabljen namensko. Za posojilojemalca, ki ima jasne in poštene namene, je nizka obrestna mera, ki jo da obračun obresti, ki predvideva tudi skrben monitoring, lahko le zaželena stvar. Saj s tem ne le, da bo pridobil nižjo obrestno mero, ampak bo zraven tega še dodatno motiviran, da projekt vodi racionalno in ciljno usmerjeno.

Med parametre, ki jih upošteva algoritem za obračun obresti, pa spada tudi bonitetna ocena posojilojemalca. Ta je mnogokrat najbolj pomemben podatek, ki dejansko povzema plačilno disciplino posameznika v preteklosti in njegovo finančno stabilnost v sedanjosti. Obračun obresti bo dal seveda nižjo obrestno mero za tiste dolžnike, ki imajo zdravo plačilno preteklost in trenutno niso visoko zadolženi. Recimo tisti subjekti, ki imajo trenutno že precej akumuliranega dolga na drugih naslovih in projekti, lahko pričakujejo, da bo obračun obresti za nov kredit upošteval nižjo boniteto, saj je nevarnost neplačila višja kot pri nizko zadolženih subjektih, ki se lahko zadolžijo zaradi tega po nižjih cenah.

Drug zelo pomemben parameter, ki vpliva na obračun obresti, je dolžina med odobritvijo in zapadlostjo dolga. Daljši kot je čas izposoje denarja, višjo obrestno mero lahko pričakujemo. Logika, ki to določa, je preprosta: obračun obresti mora namreč upoštevati, da ima denar določeno vrednost v času, ki je različna od trenutne. Obresti morajo upoštevati inflacijo, saj zaradi nje denar v času izgublja vrednost, obračun obresti mora upoštevati tudi to, da ko ima nekdo odobren kredit, se je moral nekdo drugi temu denarju odpovedati in za to odpoved zahteva nadomestilo. Dlje časa kot se svojemu denarju odpove, višjo nadomestilo zahteva, zato obračun obresti dalje kredite ocenjuje kot dražje.

Med zadnjimi ključnimi parametri, ki jih upošteva obračun obresti, je Euribor, to je medbančna obrestna mera, ki služi kot osnova za obrestno mero, na katero se prišteje pribitek, ki ga določi obračun obresti.

 

 

 

Peter Poles depozit

 

"Prepričale so me trenutno najvišje obresti za depozit, ki jih lahko najdeš v Sloveniji. Preprosta zadeva, nezapleten postopek!"

 

Peter Poles

TV voditelj

 

 

 

Jana Peruzzi, Telekom d.o.o. depozit

 

"Pri manjših zneskih vezane vloge sem enakovredna večjim varčevalcem. Sedaj dobim enake obresti kot oni. Z enim klikom pridobim najugodnejšo obrestno mero!"

 

Jana Peruzzi

Telekom d.o.o.