Depoziti, banka, hranilnica
V kolikor vas zanima najnovejša obrestna mera, se prijavite na novice z vašim e-mail naslovom:

 

 

 

 

 

 

 

Zamudne obrestivezane vloge

 

 

Zamudne obresti - Problemi pri odplačevanju pogodbenih obveznosti

Včasih so razmere na trgu takšne, da je zelo težko odplačevati obveznosti, ki so nastale zaradi posojilne pogodbe, ki jo je nekdo podpisal, takrat se lahko zgodi, da oseba ali podjetje ne plača obveznosti in s tem so povezane tudi zamudne obresti. Vsako posojilo predvideva, da bo dolžnik redno odplačeval posojilo, običajno gre za mesečne obroke. Kadar dolžnik enega ali več obrokov ne plača, pričnejo na zamujene obroke teči zamudne obresti. Vendar je zelo pomembno, zlasti za tiste, ki so se znašli v položaju dolžnika, ki ne more odplačevati obveznosti, da se zaveda tega, da zamudne obresti ureja zakon. Ta določa, da znaša obrestna mera za zamudne obresti 9 odstotkov. Sicer zamudne obresti obravnavata dva zakona in sicer OZ ter ZPOMZO-1, prvi določa 8 drugi pa 9 odstotne zamudne obresti, vendar ker je zadnji bolj specialen kot prvi, veljajo v praksi 9 odstotne zamudne obresti.

V osnovi so zamudne obresti neke vrste kazen. Vsakdo, ki je podpisal posojilno pogodbo, mora biti pripravljen na bodoče nepredvidene dogodke, ki bi lahko vplivali na vračanje dolga. Če nekdo ni bil dovolj odgovoren pri sklepanju pogodbe, ga zamudne obresti prav zato kaznujejo. Vendar kaznovalen vidik, ki ga opravljajo zamudne obresti, ni edini vidik. Drugi, ki je bolj pomemben za posojilodajalca, pa služi za to, da je ta kompenziran za čas, ko je bil brez denarja, ki bi mu moral biti vrnjen.

Vendar pa zamudne obresti ne pričnejo teči kar samodejno, ampak morata biti izpolnjeni dve predpostavki. Prvič mora biti prekoračen rok izpolnitve plačila in drugič stranka, ki zamuja, ni uveljavila kakšno od pravic neplačila, ki jo ima. Zaradi tega drugega pogoja recimo zamudne obresti ne plača stranka, ki je uspešno uveljavila ugovor ogroženosti izpolnitve ali pa je uspešno odstopila od pogodbe zaradi kakšnih drugih razlogov.

Zelo pomembno je vedeti predvsem to, da zakonske zamudne obresti ne prestavljajo edino možno višino, ampak služijo le kot vodilo, če se upnik in dolžnik ne moreta dogovoriti o višini. Stranki se namreč lahko za zamudne obresti domenita izključno sama, kar pomeni, da sporazumno določita višino obrestne mere. Vendar se obrestna mera za zamudne obresti, ki je za petdeset odstotkov višja od predpisane obrestne mere zamudnih obresti, šteje kot oderuška in zato se tudi pogodba, na kateri je bilo to določeno, šteje kot oderuška pogodba. Takšna pogodba pa se po Obligacijskem zakoniku šteje kot nična. Zakonske zamudne obresti torej prestavljajo tudi neke vrste zaščito za dolžnike, da bi njihovega slabega gmotnega stanja posojilodajalci ne izkoristili v svoj prid in dolžnike še bolj pahnili v bedo. Znano je, da so dolžniki, ko so v izjemno hudih finančnih situacijah, pripravljeni sklepati pogodbe, ki so za njih škodljive, ker jim razmere preprečujejo, da bi trezno in racionalno premislili o posledicah takšnih pogodb.

Vsekakor pa je odgovornost vsakogar, ki je podpisal posojilno pogodbo predvsem to, da redno plačuje svoje obveznosti. Visok etični standard strank v teh pogodbenih razmerjih je namreč ključen za to, da so poslovni in finančni odnosi korektni ter v prid tako tistim, ki denar posojajo, kot tudi tistim, ki si denar izposodijo za nakupe dobrin ali pa za investicijske projekte.

 

 

 

Peter Poles depozit

 

"Prepričale so me trenutno najvišje obresti za depozit, ki jih lahko najdeš v Sloveniji. Preprosta zadeva, nezapleten postopek!"

 

Peter Poles

TV voditelj

 

 

 

Jana Peruzzi, Telekom d.o.o. depozit

 

"Pri manjših zneskih vezane vloge sem enakovredna večjim varčevalcem. Sedaj dobim enake obresti kot oni. Z enim klikom pridobim najugodnejšo obrestno mero!"

 

Jana Peruzzi

Telekom d.o.o.